درباره پمپ آب خانگی و نحوه انتخاب آن

کمبود فشار آب در بسیاری از ساختمان‌ ها یکی از معضلات امروز افرادی است که در ساختمان‌ های بلند یا مناطق مرتفع زندگی می‌ کنند. این مشکل به خصوص در طبقات بالایی ساختمان بیشتر حس می شود. راهکاری که برای حل این مشکل وجود دارد، استفاده از پمپ‌ های خانگی می‌ باشد. این پمپ‌ ها در مسیر شبکه آبرسانی ساختمان شما نصب شده و با افزایش فشار آب، آن را به سمت طبقات بالاتر یا مخزن‌ های مخصوص که در قسمت‌ های بالایی ساختمان نصب شده هدایت می‌ کنند. داشتن اطلاعات کافی درباره پمپ آب خانگی و نحوه انتخاب آن کمک می‌ کند تا بتوانید در زمان خرید این محصولات انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید. در ادامه مطلب بیشتر درباره پمپ آب خانگی و نحوه انتخاب آن صحبت می‌ کنیم.

معرفی انواع پمپ آب خانگی

یکی از مهم ترین نکات درباره پمپ آب خانگی و نحوه انتخاب آن این است که انواع مختلف این محصولات را بشناسید. پمپ‌ های آب با توجه به ارتفاع آبرسانی و دبی (مقدار آب عبوری در زمان) دسته بندی می‌ شوند. البته از نظر ساختار این محصولات دارای دسته بندی‌ های مختلفی هستند و هر کدام از انواع آن در شرایط خاصی کاربرد دارد. در ادامه پر استفاده‌ ترین پمپ‌‌ های آّب خانگی را خدمت شما معرفی می‌ کنیم.

 

پمپ آب بشقابی

در این پمپ‌ ها برای انتقال انرژی چرخشی از یک یا چند روتور در حال چرخش و پروانه‌ هایی که به آن متصل شده است، استفاده می‌ شود. وقتی مایعات وارد سیستم پمپ بشقابی می‌ شوند، تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز تولید شده توسط پروانه‌های در حال چرخش، قرار می‌ گیرند. همین نیرو باعث انتقال سیالات در این پمپ‌ ها می‌ شود. چرخش روتور با سرعت بالا باعث می‌ شود فشار و سرعت مایع افزایش یابد و به سمت خروجی پمپ جریان پیدا کند. پوشش این پمپ‌ ها نیز به شکل مخصوصی طراحی شده تا روند ورود مایع و رسیدن آن به قسمت پروانه‌ ها سریعتر انجام شود.
یکی از قسمت‌ های بسیار مهم پمپ‌ های بشقابی پروانه است که دارای منافذی منحنی شکل می‌ باشد و محل قرارگیری آن بین دو دیسک است. وقتی آب درون این پمپ‌ ها وارد می‌ شود، به پروانه رسیده و سپس در اثر چرخش پروانه از لبه‌ های آن خارج می شود. پروانه این موتورها که به یک موتور الکتریکی وصل شده با سرعتی بین ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دور در دقیقه بسته به نوع موتور مورد نظر و قدرت آن می چرخد.

 

پمپ آب جتی

این پمپ‌ های آب که با نام پمپ آب سانتریفیوژ نیز شناخته می‌ شوند، کاربرد بسیار زیادی در مصارف خانگی دارند. ساختار این پمپ‌ ها به شکلی است که می‌ توان از آنها در زمینه انتقال آب از عمق به سطح زمین، افزایش فشار آب در خانه‌ های چند طبقه و… استفاده کرد. روند کاری این پمپ‌ ها چنین است که در قسمت مکش آنها خلاء ایجاد شده و این باعث از بین رفتن هوای موجود در خط رسیدن آب به پمپ می شود. بعد از این که هوای مزاحم در مجرای ورودی پمپ دفع شد، به دلیل چرخش سانتریفیوژ و ایجاد این خلاء، آب به موتور وارد شده و از سمت دیگر بیرون می‌رود. شما باید به این مسئله توجه داشته باشید که محفظه و بدنه این پمپ‌ ها باید همیشه درون آب قرار گیرد تا بتوانند به درستی عمل کنند.

پمپ آب دو پروانه

این پمپ‌ ها ساختاری مشابه با پمپ‌ های سانتریفیوژ دارند، اما تفاوت اصلی آنها با پمپ جتی یا سانتریفیوژ این است که در آن از پروانه‌ های پشت به پشت استفاده شده است. همچنین از آن برای پمپاژ مایعات غیر خطرناک و آب تمیز استفاده می‌ کنند. وجود دو پروانه در این پمپ‌ ها باعث شده که دبی آب بالاتر و قدرت انتقال بیشتری نسبت به سایر مدل‌ ها داشته باشند. به همین دلیل از این پمپ‌ها در خانه‌ هایی استفاده می‌ شود که تعداد طبقات و واحدهای زیادی دارد و نیاز به یک پمپ با قدرت برای انتقال آب به طبقات بالا و واحدهای مختلف ساختمان است. پروانه‌ های به کار رفته در این نوع پمپ معمولاً از جنس استیل، باکالیت یا برنج هستند. بسته به مایع موردنظر که قصد انتقال آن را دارید، می‌ توانید یکی از این موارد را به کار ببرید. بیشترین کاربرد این پمپ‌ ها برای تقویت فشار خطوط لوله در مصارف خانگی، کشاورزی، دامپروری و… است.‌

پمپ آب محیطی

این نمونه پمپ آب که در برخی موارد با نام پمپ های آب توربینی یا بازیافتی نیز شناخته می‌ شوند، نسبت به سایز خود دارای سرعت بالا و دبی مناسبی هستند. همین باعث شده که امروزه در مصارف خانگی کاربرد بسیار زیادی داشته باشند. برای مکان‌ هایی که نیاز به دبی بالا و همچنین هد (ارتفاع انتقال) بیشتر هستیم، بهتر است سراغ پمپ آب محیطی برویم، چرا که این محصولات می‌ توانند با مصرف انرژی کمتر، بهره‌ دهی بیشتری را در این زمینه به شما ارائه کنند. روش کار این پمپ‌ها چنین است که وقتی پمپ‌های توربینی استارت میخورند، مایع درون قسمت داخلی آنها مکیده شده و مستقیماً وارد یک کانال حلقه‌‌ای می‌شود که ایمپلر نام دارد و در حال چرخیدن است. درون ایمپلر پره‌های کوتاهی وجود دارد که روی محیط این بخش قرار گرفته‌اند و درون کانال حرکت می‌کنند. همین باعث می‌شود مایع مورد نظر شما وارد یک محیط مارپیچ شود و بعد از خروج انرژی زیاد و فشار مناسبی داشته باشد.

نحوه انتخاب پمپ آب خانگی

بعد از شناخته انواع پمپ آب خانگی و کسب اطلاعات در مورد آنها نوبت آن است که سراغ نحوه انتخاب آنها برویم. نکات زیر در این زمینه می‌ تواند برای شما مفید باشند:

● نمودار پمپ را بررسی کنید

بررسی نمودار پمپ یکی از روش‌ های اصولی برای انتخاب صحیح پمپ آب خانگی است. در این نمودار رابطه معکوس بین ارتفاع و دبی وجود دارد. به این صورت که هرچقدر پمپ آب را به ارتفاع بالاتری انتقال دهد، دبی آن کم خواهد شد. در نهایت وقتی ارتفاع به حداکثر خود می‌ رسد، دبی یا آبدهی به صفر خواهد رسید. پمپ مناسب برای شما باید بتواند ۵۰ درصد از دبی کل خود را به بالاترین قسمت ساختمان برساند.

● ارتفاع ساختمان و هد پمپ

در بهترین حالت فشار شیر آب بالاترین قسمت ساختمان شما باید حدود ۱ بار یا ۱۴.۵ psi باشد. از طرفی به ازای هر ۱۰ متر ارتفاع در ساختمان شما و بدون در نظر گرفتن اصطکاک لوله‌ ها که باعث کاهش فشار خواهد شد؛ به ازای هر ۱۰ متر شما نیاز به ۱ بار یا ۱۴.۵ psi فشار دارید. به عنوان مثال می‌توان گفت برای یک مجتمع مسکونی ۴ واحدی با پیلوت ۱۵ متر، شما نیاز به یک پمپ آب خانگی با هد ۲۵ تا ۳۰ متر دارید.

● دبی یا مقدار آبدهی پمپ

دبی پمپ آب خانگی ارتباط مستقیم با تعداد شیرهای آب دارد. در صورتی که ما برای هر واحد ساختمانی یک شیر باز در زمان واحد در نظر بگیریم که دبی آن شیر 10 لیتر در دقیقه است. برای ساختمان چهار واحدی به یک پمپ آب خانگی با دبی ۵۰ لیتر در دقیقه نیاز داریم.

● میزان سر و صدای پمپ

در بیشتر موارد پمپ‌ ها سر و صدای زیادی تولید می‌ کنند که باعث آزار دیدن افراد ساکن در یک ساختمان خواهد شد. به همین دلیل در زمان خرید باید این نکته را مورد بررسی قرار دهید. امروزه بسیاری از پمپ‌ ها دارای پوشش‌ های ویژه هستند که تا حد بسیار زیادی سر و صدای آنها را کاهش می‌ دهد. همچنین انواع مختلف پمپ‌ های الکتریکی خانگی میزان صدایی متفاوتی دارند؛ به عنوان مثال صدای پمپ های بشقابی نسبت به پمپ‌ های جتی کمتر است.

● کیفیت و قابلیت اطمینان

پمپ‌ های آب خانگی امروزه در برندهای مختلف و با درجات متفاوت کیفیتی وارد بازار می‌ شوند. در زمان خرید محصولات بهتر است که اول از همه به کیفیت نگاه کنید. چرا که بسیاری در مراحل اولیه با خرید پمپ‌ های ارزان قیمت پول خود را دور می‌ ریزند و بعد از مدتی مجبور می‌ شوند سراغ پمپ‌ های با کیفیت با قیمت بالاتر بروند.

● میزان مصرف انرژی

توجه به انرژی مصرفی پمپ آب خانگی بسیار اهمیت دارد. انتخاب پمپ‌ های پرقدرتی که توان آنها بیشتر از حد نیاز شماست، باعث افزایش هزینه برق خواهد شد. از طرفی انتخاب پمپ‌ های کم قدرت به هیچ عنوان نمی تواند نیاز شما را برطرف کند.

 

نصب و راه اندازی پمپ آب خانگی

بعد از اینکه اطلاعات کافی درباره پمپ آب خانگی و نحوه انتخاب آن را به دست آوردید؛ نوبت نصب این تجهیزات می‌رسد. در ادامه نکات مهم در این زمینه را بررسی خواهیم کرد:
● سعی کنید پمپ و مخزن پلی اتیلن به یکدیگر نزدیک باشند.
● پمپ آب خانگی و مخزن پلی اتیلن بهتر است یا در یک مکان سرپوشیده قرار بگیرند تا حرارت کمتری به آنها وارد شود. این کار علاوه بر بالا بردن عمر قطعات و اتصالات پمپ آب، باعث افزایش عمر قسمت‌ های الکتریکی آن نیز می‌ شود.
● محل نصب پمپ آب خانگی باید به گونه‌ ای باشد که در بازه‌ های زمانی مختلف به توان به آن سرکشی کرد و سرویس‌ های دوره ای مربوط به آن را به راحتی انجام داد. همچنین بهتر است مکان مخزن آب که در نزدیکی پمپ قرار گرفته به شکلی باشد که شیرهای ورودی و خروجی آن در دسترس شما قرار گیرند.
● پمپ آب خانگی باید روی یک سطح صاف قرار بگیرد که استحکام فیزیکی بالایی دارد. این کار باعث بهبود عملکرد آن خواهد شد.
● در صورتی که پمپ آب خانگی شما سر و صدای زیادی در زمان کار تولید می‌ کند، میتوانید از عایق‌ های مخصوص در اطراف آن استفاده کنند.
● معمولاً لوله‌ هایی که برای اتصال پمپ و مخزن آب مورد استفاده قرار می‌گیرند، سایز بزرگتری از لوله‌ های ورودی پمپ دارند.
● در مسیر ورودی پمپ بهتر است از یک فیلتر استفاده کنید تا به این صورت عمر مفید پمپ آب خانگی شما بیشتر شود.

 

 

Tags: , , , , ,

دسته بندی: