محاسبات گیربکس حلزونی و راهنمای خرید

برای خرید گیربکس حلزونی ابتدا شما باید با آن‌ها آشنایی کامل داشته باشید و به خصوص اطلاعات کاربردی در خصوص محاسبات گیربکس حلزونی را بدانید که در زمان انتخاب گیربکس تصمیمات درستی بگیرید. گیربکس حلزونی که آن را با نام گیربکس کاهنده نیز می‌شناسند دارای قسمت‌های مختلفی مانند: “قاب جعبه‌ای، یاتاقان‌ها، شفت‌ها و چرخ دنده های حلزونی” تشکیل شده است. دلایل اصلی استفاده گسترده از گیربکس‌‌های حلزونی در صنعت ساختار ساده، قابلیت قفل کردن خود، اندازه کوچک، نسبت انتقال مناسب و دوام بالا می‌باشند. البته در نظر داشته باشید که قسمت‌های داخلی این گیربکس‌ها باید از مواد اولیه با کیفیت با سختی بالا ساخته شده باشند تا کارایی و دوام آن‌ها حفظ شود. در ادامه بیشتر در مورد محاسبات مربوط به مراحل قبل از خرید و پارامترهایی که باید در این زمان در نظر داشته باشید می پردازیم و همزمان اطلاعات مفید دیگری را در خصوص خرید گیربکس حلزونی در اختیار شما قرار می‌دهیم .

 

 

محاسبات مهم در زمان خرید گیربکس حلزونی

به طور کلی میتوان گفت که محاسبات مهم در زمان خرید گیربکس حلزونی را می توان به سه فرمول اساسی محدود کرد، البته این نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید که دلیل خلاصه کردن کل این محاسبات به سه فرمول ساده این است که شما بتوانید راحت تر محاسبات ضروری برای انتخاب و خرید گیربکس را انجام دهید. در ادامه این قسمت فرمول های محاسبات گیربکس حلزونی را در اختیار شما قرار میدهیم و سپس سراغ سایر نکات مهم در این خصوص می رویم:

  • یکی از اولین مواردی که باید در خصوص گیربکس حلزونی در نظر داشته باشید این است که چه مقدار گشتاور خروجی به شما تحویل خواهد داد. راحت ترین راه برای فهمیدن این موضوع این است که از روی کاتالوگ گیربکس این اطلاعات را به دست بیاورید، ولی در صورتی که کاتالوگ گیربکس را در اختیار ندارید، شما با ضرب کردن مقدار گشتاور خروجی در مقدار ضریب کار (F) می توانید مقدار گشتاور خروجی را به دست بیاورید.
  • ضریب کار فاکتوری است که برای به دست آوردن آن شما حاصل ضرب توان ورودی در راندمان را در صورت یک تقسیم و توان خروجی نامی (عددی که در کاتالوگ نوشته شده است) را در مخرج آن قرار دهید. بعد از انجام این محاسبات شما به ضریب کار موتور دسترسی خواهید داشت.
  • از آنجایی که توان خروجی و ورودی گیربکس ها را گاهی بر حسب کیلووات و در موارد دیگر بر حسب اسب بخار ثبت می کنند شما باید این موضوع را در نظر داشته باشید که حتما بدانید که چطور این واحدها را چطور به هم تبدیل میکنند. این موضوع ساده را به یاد داشته باشید که هر اسب بخار (HP) برابر با 746 وات می باشد. البته فراموش نکنید که ما قسمت اعشار این عدد را برای راحتتر شدن محاسبات شما ذکر نکردیم و در صورتی که نیاز به محاسبات خیلی دقیق دارید می‌توانید آن را 6998657963952 در نظر بگیرید.
  • مورد بعدی در خصوص تعداد دور الکتروموتور اصلی و تعداد دور خروجی گیربکس است، در این زمینه شما باید بدانید که تعداد دور خروجی حاصل تقسیم تعداد دور ورودی بر نسبت تبدیل می باشد. البته گفتنی است که با همین معادله ساده و انجام یک نسبت و تناسب شما می توانید تعداد دور ورودی یا نسبت تبدیل را نیز به دست بیاورید.

دلایل خرید گیربکس حلزونی

گیربکس های حلزونی در مواردی استفاده می شوند که شما قصد کاهش سرعت الکتروموتور، تولید گشتاور کم سرعت و سرعت بالا، تولید سرعت پایین و… را داشته باشید. در ضمن نباید این موضوع را فراموش کنید که ضریب قدرت بالای این گیربکس ها به شما کمک میکند که در خروجی گیربکس نیروی گشتاور بالایی داشته باشید و از طرفی ضریب عملکرد مناسب آنها به شما کمک می‌کند که از موتور الکتریکی در برابر شوک‌های بار بهتر محافظت کنید. البته نکته بسیار مهمی که باید به یاد داشته باشید اهمیت اشرف بر محاسبات لازم برای انتخاب گیربکس حلزونی است .

 

 

نکات مهم در زمان انتخاب گیربکس حلزونی

توجه به محاسبات گیربکس حلزونی تنها بخشی از فاکتورهای مربوط به خرید گیربکس را تشکیل میدهد، برای انتخاب بهتر شما باید بتوانید دید کلی نسبت به خرید خود داشته باشید و به طور کلی وضعیت محصول، وضعیت محل کار گیربکس و هدف استفاده از گیربکس را باید در نظر داشته باشید. در ادامه نکات مهمی را در این خصوص با شما در میان می‌گذاریم.

  • مواد اولیه استفاده شده برای ساخت گیربکس: استفاده از مواد اولیه با کیفیت برای ساخت گیربکس تاثیر زیادی روی عملکرد و دوام آن دارد، از طرفی باید این مورد مهم را در نظر داشته باید که استفاده از مواد اولیه نامرغوب برای ساخت گیربکس می‌توان باعث بروز اشتباه در محاسبات گیربکس حلزونی شود و به عنوان مثال زمانی که شما قصد دارید تعداد دور خروجی موتور را به دست بیاورید، نتیجه محاسبات شما با تعداد دور خروجی گیربکس ناهمخوانی داشته باشد.
  • روغن کاری: در گیربکس‌ها روغن کاری و کیفیت روغن استفاده شده بسیار مهم و قابل توجه است. چرا که روغن کاری نشدن درست یا استفاده از روغن بی‌کیفیت تاثیر مستقیمی روی بازده نهایی سیستم شما دارد و ممکن است شما نتوانید استفاده مفیدی از گیربکس حلزونی خود داشته باشید. این موضوع علاوه بر این که روی نتیجه محاسبات گیربکس حلزونی تاثیر منفی دارد، باعث افزایش اصطکاک و گرما درون گیربکس خواهد شد و عمر مفید آن را کاهش خواهد داد.
  • زاویه هلیکس: یکی از مواردی که تاثیر بالایی بر روی راندمان گیربکس حلزونی دارد، زاویه مارپیچ حلزونی است.
  • شرایط محیطی: یکی از موارد بسیار مهمی که می‌تواند روی نتایج محاسبات گیربکس حلزونی شما تاثیر داشته باشد، وضعیت محیطی است که این وسایل قرار است در آن کار کنند. مواردی مثل شرایط آب و هوایی، دمای محیط، میزان رطوبت، امکان یخ زدگی و… تاثیرات مستقیمی روی گیربکس شما دارند.
  • میزان بار نهایی: بار نهایی که روی گیربکس‌ها قرار داده می‌شود موضوع بسیار مهمی است که باید دقت زیادی در خصوص آن به خرج دهید. چرا که این موضوع تاثیر زیادی روی ضریب عملکرد (F) خواهد شد و به همین صورت توان مفید خروجی شما تغییر می کند .

تاثیر محاسبه راندمان قبل از خرید گیربکس حلزونی

تاثیر محاسبه راندمان قبل از خرید گیربکس حلزونی بسیار زیاد است و میتوان گفت یکی از پارامترهای کلی که می تواند به شما کمک کند که انتخاب گیربکس بهتری داشته باشید، در نظر داشتن راندمان آن است. برای این که شما بتوانید مقدار صحیح گشتاور خروجی یک گیربکس حلزونی را به دست بیاورید، نیاز دارید را راندمان دقیق آن را داشته باشید. در بیشتر محاسبات مهندسی راندمان را 100 درصد در نظر میگیرند، اما از آنجایی که در شرایط کار واقعی تفاوت‌های زیادی با حل مسائل تئوری دارد باید میزان راندمان به صورت دقیق مشخص شود. بهترین روش برای به دست آوردن راندمان هر سیستم تقسیم کردن توان خروجی بر توان ورودی است و به صورت واضح برای به دست آوردن راندمان گیربکس حلزونی باید این موضوع را به یاد داشته باشید که برای به دست آوردن راندمان کافیست گشتاور الکتروموتور اصلی را به عنوان توان ورودی و گشتاور خروجی را به عنوان توان خروجی در نظر بگیرید.

 

 

دسته بندی: